Cutstar Peníze Peníze

PenízePeníze vytváří v naší společnosti určité nadmorální hodnoty. A je na nás, abychom posoudili, zda je to v pořádku či nikoliv. Tedy – my vždy říkáme, že to v pořádku není, dokud se to zrovna netýká i nás samých. Dokud my nejsme ti, co mají navrch, dokud nejsme těmi, co uzurpují, co pro peníze dělají zrovna tu a tam špatné věci, odsuzujeme ostatní. Ale měli bychom se zamyslet i nad tím, že nemusí tento čin být vždy ve všech očích neospravedlnitelný, že nemusí být tak špatný, jak je chápeme my. Vždyť to můžeme vzít i tak, že peníze jsou důležitou a nedílnou součástí našich životů, že jsou něco jako pro zvěř jídlo a vydělávání tedy odpovídá lovu. A tak to v naší společnosti také chodí. Místo toho, abychom přímo lovili jistou kořist, nepřímo tak lovíme a vydíráme a ničíme ve vlastních řadách, na úkor druhých se snažíme získat peníze, prostředek nutný k přežití, prostředek důležitý pro naše povrchní touhy a jejich uspokojení.
dolarovky v ruličkách
Tímto zabředáváme do hlubokých filosofických vod. Morálka, peníze, kořist… vyvstávají tak otázky poněkud zvláštního charakteru. A co více – jsou to otázky, jejichž odpovědi bolí a bodají přímo nás, naši ctnost, naši ješitnost, naše vlastní já.
Bolí, uvědomit si, že ač se považujeme za odlišné od obyčejných zvířat, není tomu tak. Že ač nejsme na první pohled tak krvelační a sobečtí, je to díky penězům přesně naopak, je to jen přesunuto do jiné roviny, kde se však naše vnitřní přirozenost projeví v ještě krutější formě. Peníze, mince, bankovky, různé druhy papírků a koleček – jaký je mezi tím rozdíl v porovnání s myší, kterou si dravý pták uloví k obědu? My jen tímto prostředkem zatěžujeme potravní řetězec. Mezi námi a přímou vraždou stojí teď hráz zvaná peníze či nákup. Nakupujeme a platíme těm, kteří tuto špinavou práci udělají za nás, platíme jim a tím si myjeme ruce od špíny a pohoršení. Ale sami na své hlavy kydáme mnohem více ostudné špíny tím, jak sobecky, hamižně a neurvale sháníme prostředky na ty nákupy mnohdy i zbytečné, mnohdy kupujeme přemíru a zbývá nám, a tak plýtváme a vyhazujeme. A přesto kořistničíme a hamtáme, abychom si od těch vrahů, kterými pak opovrhujeme mohli koupit nejvíce a měli víc, než ostatní.

krása penězAbychom stáli na úplné špici, aby nikdo neulovil nás, abychom mezi sebe a celý zbylý svět mohli postavit neprůstřelnou zeď z peněz. Peníze jsou naším živobytím, naší záchranou i naší smrtí. Peníze. Amen.