Posted inProdukty

Betonový plot se dobře kombinuje se dřevem i s kovem

Beton je tradiční stavební materiál, směs kameniva, písku, vody a cementu, případně dalších složek, které zvyšují stabilitu směsi, zejména odolnost vůči působení nízkých teplot. Jistě se nenajde nikdo, kdo by jej neznal, setkáváme se s ním na každém kroku ve městech i v malých obcích.

květina u zdi

V poslední době vzrostl zájem i o ploty betonové montazmpc.cz, sestavované v podobě stavebnice, kterou tvoří úzké svislé sloupky a ploché deskové panely. Sloupky se kotví do země podobně, jako ocelové trubky při výstavbě oplocení z pletiva, což je výhoda ve srovnání s klasickou zdí, která musí stát v souvislé řadě na pevné základové desce. Ploché deskové panely se mezi sloupky zasouvají do drážek a je možné je ponechat jako rozebíratelný spoj, anebo je napevno spojit např. montážní pěnou.

Výhody těchto systémů vyplývají ze samotné technologie – staví se rychleji, než kterákoli jiná forma zdiva, nezabírají tolik prostoru (šíře okraje pozemku), mají velmi dlouhou životnost (desítky let) a není nutné se o ně starat tak, jak to vyžaduje např. dřevo nebo kov.

Jak si poradit s výběrem

Betonové desky se vyrábí naprosto záměrně v mnoha vzhledových variantách, aby si zákazník mohl zvolit tu, která vyhovuje jeho estetickým požadavkům. Přesto se však někdy můžeme setkat s kritickými ohlasy, že jde o příliš strohé a nevzhledné řešení.

rostliny u zdi

Betonové odlitky však mají výhodu v tom, že se dobře kombinují s jinými, zvláště pak přírodními materiály. Můžeme tak sestavit pouze povrchový nízký sokl a na něj pak pokládat dřevěné latě, prkna, desky, anebo ocelové pruty, kované oplocení, mříže a podobné kovové konstrukce.

Velké oblibě se těší především kombinace s masivním dřevem, které je povrchově upraveno lazurovacími (vodou ředitelnými) laky v různých imitacích barevných odstínů druhů dřevin. Výhodou této povrchové úpravy je snadná údržba – na povrchu dřeva stačí po několika letech pouze obnovit původní lazuru.