Posted inMuži

Umíte přijat kritiku?

Není snadné vyrovnat se s tím, že na vás mají lidi negativní názor a slovně vás napadají. Ještě horší je však vyslechnout si kritiku, která je na místě a nebýt schopný ji přijat. Nemůžete se spoléhat na to, že se ve vašem životě setkáte pouze s chválou a pozitivní reakcí na všechno, co děláte.

Kritika by vás měla vždy posílit a povzbudit k tomu, abyste se poučili z toho, co děláte špatně a příště se tomu už vyhnuli.
hádka ve městě

Není dobré ji zapírat

Jistě se vám už nejednou stalo, že jste se doslechli ne příliš příjemné hodnocení na vaši adresu a svým způsobem jste se s ním vůbec neztotožňovali. Je to přirozená reakce na negativní názor, který směruje k vaší osobě, ovšem není správné bránit se myšlence, že to může být pravda.

Selský rozum vám pomůže zhodnotit situaci, které se kritika dotyčné osoby týká a ujasnit si, jestli je opodstatněná nebo nikoli.

Pokud však sami v sobě dospějete k názoru, že lidi kolem vás mají pravdu, není nutné zapírat a stát si za tím, že s tím nesouhlasíte. V očích druhých lidí stoupnete pouze tehdy, když přijmete to, že jste člověk, který dělá chyby. Frajera, který tvrdí, že je bezchybný – nikdo k životu, v zaměstnání a ani ve vztahu nepotřebuje.
špatná recenze

Neumíme ji snést mezi hromadou lidí

Je velký rozdíl v tom, vyslechnout si kritické vyjádření na vás samotných od jednoho člověka, který s vámi mluví osamotě a snést tlak a pohledy několika lidí, kteří vás dohromady za něco soudí.

Vždy se lépe vyrovnáváme s tím, že se můžeme v něčem zlepšit ještě předtím, než si o nás všichni kolem začnou myslet, že jsme nemožní a nestojíme za nic.

Psychika dokáže udělat v tomto ohledu pěkný zmatek a v mnoha případech sebou může přinášet i deprese, díky tomu, že vám někdo nabourá vaše sebevědomí. V takovém případě můžete udělat pouze jedno – postavit se k situaci jako dospělý člověk, který za své činy vezme zodpovědnost a do budoucna jich napraví.

JAK ZŮSTAT NAD VĚCÍ?

Všechno se dá unést. Je naprosto zbytečné mrhat časem nad tím, že vám někdo slovně ublížil díky tomu, že vůči vám vyslovil kritiku. Berte ji vždy jako přínos, který vás posune vpřed a poučíte se z omylů, kterých jste se dopustili. Protože i všechno špatné, má v životě pozitivní ohlasy.