Posted inProdukty

Jak se chovat na střelnici (nejen) v Praze

Každá střelnice jistě pamatuje některé vyhrocené okamžiky, při nichž tuhla lidem krev v žilách. Nedochází k nim naštěstí příliš často, ale stávají se. Jsme totiž velice různorodí a přistupujeme k zodpovědným věcem odlišně:

střelnice

Střelecká euforie nebo zaseklý náboj v komoře

Nehody typu těžkých úrazů jsou naprosto výjimečné, ale kritické okamžiky se občas přihodí. Jedním z příkladů může být psychická euforie, kdy zcela spontánně po úspěšném zásahu terče se střelec otočí a v návalu radosti se chlubí svým výsledkem a při tom současně mává nabitou zbraní mezi ostatními lidmi.
Další problematická situace je v okamžiku, kdy se v komoře zasekne náboj. V tu chvíli si někteří lidé neuvědomí, že mají v ruce nebezpečnou zbraň, namíří ji proti sobě a pustí se do objevování té záhady, proč k tomu došlo.
Získání zbrojního průkazu je ve většině případů poměrně snadné, stačí zvládnout teorii, naučit se manipulovat se zbraní, čistit ji, rozebírat a zase skládat, a nakonec se alespoň čtyřikrát trefit do terče z pěti zásahů . Horší bývá psychické rozpoložení některých jedinců a jestliže se chovají nezodpovědně a nebezpečně na střelnici, střelečtí instruktoři jsou oprávněni v takovém případě kurz ukončit.

Střílení je jen špička ledovce

Střelecký výcvik, to není jen uchopit zbraň do ruky, zamířit a pálit na cíl. Nejdelší část výcviku obnáší teoretickou a praktickou výuku bezpečného zacházení se zbraní. Ještě před tím, než účastník kurzu začne střílet, musí se naučit správnému postoji, držení zbraně, mačkání spouště a dalším dovednostem.

puška

Trestná činnost

V souvislosti s přívalem uprchlíků, zejména v severních Čechách, roste počet zájemců o zbrojní průkaz. Může to pak nabývat dojmu, že tito lidé, kteří se obávají o svou bezpečnost, se mohou chovat nerozvážně, a jejich střelná zbraň může být důvodem k obavám z trestné činnosti. To je však scestné, Češi jsou spíše uzavření, nejsou horkokrevní jako jižní národy a statistické údaje hovoří jasně: V naprosté většině zločinů je v této souvislosti spácháno cizinci anebo ilegálně drženou zbraní.