Posted inNezařazené

Dětský pláč

Maminky se většinou snaží na příchod potomka připravit, jak jen můžou. Dostávají rady od rodiny, okolí, z chytrých knih či v dnešní době moderních blogů.  Když ale přijde na věc, každá maminka musí své dítko poznat sama, protože každý jsme originál a příručky ne vždy sedí i na Vaše miminko. Matka je k rozpoznávání potřeb dítěte biologicky vybavená a tyto schopnosti se vyvíjí již v době těhotenství.
Pláč miminka je pro matku i okolí velmi stresující. Někdy je lehké dítě utišit, jindy ne a ne přestat plakat. Je důležité se zamyslet hlavně nad důvodem, proč miminko pláče, protože tím s námi komunikuje. Snažte se zůstat v klidu a nestresovat se, dítě to totiž snadno vycítí.
plačící miminko
Kolik času dítko denně propláče je hodně individuální. Na začátku života, v období do druhého měsíce, může proplakat i tři hodiny denně. Pláč není něco, čeho bychom se měli bát, jde o přirozenou reakci, která miminko chrání a dává mu možnost vyjádřit svoje pocity.
Dříve se doporučovalo nechat miminko vyplakat, to ovšem moderní přístupy zavrhují a doporučují spíše hledat cestu, jak pláč pochopit a uspokojit tak aktuální potřebu dítěte. Ignorování pláče u dítěte vede ke stresové reakci, která může vést až k rezignaci. Ta může mít negativní vliv na emocionální vývoj dítěte a vědci tvrdí, že může vést k větším sklonům k depresím.
smutný chlapec
Někteří psychologové tvrdí, že pláč dítěte může mít spouštěč již v prenatálním období. Pokud matka například trpěla depresemi, dítě se tak nahromaděného stresu zbavuje pláčem. Dalším důvodem může být prožité porodní trauma či oddělení miminka od matky těsně po porodu.

A jaké jsou ty nejčastější důvody, které pláč vyvolávají?
Hlad
Únava
Nuda nebo moc rušivých podnětů
Horko/chlad
Bolest
Plná plínka
Strach
Neoblíbená činnost
Stres maminky přenesený na dítě
Někdy od pláče pomůže třeba jen pochování, pohlazení, povídání si s miminkem, upoutání jeho pozornosti, zpěv či kolébání.