Posted inNezařazené

Podnikání v cestovním ruchu

Založit si kancelář, která se bude zabývat cestováním, je mnohem složitější, než byste čekali. Mnohem jednodušší je založit cestovní agenturu. Jestli je něco, co provozovatel kanceláře musí mít, pak je to koncese. Agentura nesmí prodávat zájezdy.

dívka před terminálem

Pokud byste se do toho rozhodli jít, pro založení a to ať už cestovní kanceláře nebo cestovní agentury je potřeba abyste vzali do úvahy pravidla pro vstup do podnikání, která jsou navíc všeobecná. Je potřeba prozkoumat živnostenský zákon. Obsahuje totiž specifická pravidla, která je potřeba znát. Také je potřeba rozlišovat rozdíly mezi cestovní agenturou a kanceláří.

Jestli je něco, bez čeho se rozhodně neobejdete, pak je to dobrý nápad. Nezapomenout nesmíte ani zmapovat konkurenci nebo místa na trhu. Pro něco takového vám vystačí pouze internet a vědět o místech, kde tyto informace hledat. Určitě byste měli věnovat nějaký ten čas podnikatelskému plánu, který se vám více než vyplatí.

Pro jednoduché analýzy je nejlepší analýza SWOT.

Měli byste se také rozhodnout, jestli se chcete zaměřit spíše na cestování Čechů po České republice nebo do zahraničí nebo cizinců do České republiky.
křídlo letadla

V dnešní době se v České republice prodává přes 20% zájezdů. V zemích Evropy je to okolo 35%.

Jestli je něco, co by mělo být automatickou součástí nabídky pro začínající podnikatele, pak je to internetový prodej zájezdů nebo jiných služeb.

Způsob prodeje poté ovlivní, pro co bude potřeba získat živnostenské oprávnění.

Jestliže se rozhodnete pro provozování cestovní agentuře na volnou živnost, pak budete mít možnost nabízet, prodávat a v neposlední řadě také zprostředkovávat prodej služeb. Je také možné prodávat věci, které souvisejí s cestovním ruchem.

Dobrá agentura by za svého klienta měla zajistit nákup letenek, rezervaci ubytování, telefon majitele apod. Klient tedy zaplatí zprostředkování, ubytování a letenky. Vše ostatní je již na něm. Pokud by si klient chtěl zakoupit zájezd, musel by navštívit cestovní kancelář. Součástí leteckého zájezdu by měla být i polopenze a program s průvodcem.